מרפאה פרטית:
הרצליה מדיקל סנטר, שד' אלי לנדאו 4, הרצליה פיתוח

צור קשר

050-7259933
משרד: 054-7371027

ניתוחי אבי העורקים

אבי העורקים הינו העורק הגדול בגוף וככזה הוא מספק דם הן למוח והן לכל האיברים בגוף, ולכן ניתוחים בעורק זה נעשים אך ורק ע״י מנתחים שמומחים בתחום.
בודדים המנתחים בישראל שעברו השתלמות על בניתוחיי אבי העורקים אצל אחד מגדולי מנתחי אאורטה בעולם, אני שמח שנפלה בידי הזכות לכך.
לאחר ביצוע מאות ניתוחים מורכבים באבי העורקים על חלקיו השונים, אני יכול לומר בביטחון כי חשוב לבחור מנתח שיודע מה לעשות, איך לעשות ומתי לעשות.
לאחר השלמת ההערכה הפרה-ניתוחית אנו נדון בכל האופציות הטיפוליות האפשריות, הניתוחיות והצינתוריות ונמצא את הפתרון המתאים ביותר עבורך.

אאורטה הינו העורק הגדול ביותר בגוף, הוא יוצא מהלב ומספק דם לכל איברי הגוף. במהלכו בגוף האדם הוא מתפצלֿ לסעיפים רבים בגדלים שונים וכך מספק דם מחומצן לאיברים השונים בגוף האדם. מנתח לב עוסק בבעיות שמתעוררות עקב הרחבה או קרע באאורטה העולה שבבית החזה. קוטרו התקין הינו כ-4-3 ס״מ והוא משתנה כתלות בגיל, במין ותלוי גובה ומשקל. מוצא אאורטה העולה בבית החזה הינו בלב והוא מחולק ל-3 חלקים:

  1. החלק הקרוב ללב נקרא שורש אאורטה
  2. החלק השני נקרא אאורטה העולה
  3. החלק השלישי נקרא קשת אאורטה

הסכנה הגדולה בהרחבה של אאורטה שנקרא מפרצת (אנוריזימה), הינו קרע פתאומי אשר יגרום לדימום בלתי נשלט, פגיעה באספקת הדם ללב, פגיעה ביכולת ההתכווצות של הלב, ואי ספיקה קשה של המסתם אאורטלי, כל אלו יכולים להוביל למוות פתאומי. אי לכך ובהתאם לזאת כאשר יש הרחבה של אאורטה מסיבות גנטיות או סביבתיות כגון: עישון, יל״ד, מחלה תורשתית וכו', רצוי לבצע מעקב תקופתי וכאשר אאורטה מגיעה לקוטר מסוים ההמלצה הינה לנתח ולהחליף את החלק הזה של אאורטה ע״י צינור סינטטי עשוי דקרון.

כאשר יש הרחבה של אאורטה במרבית המקרים החולה לא יחוש סימפטומים, ואבחנת ההרחבה באאורטה תהיה כממצא מקרי בבדיקת CT, MRI או אקו. כאשר יש סימפטומים של כאבים חזקים בגב אזיי יתכן ומדובר בקרע באאורטה ואז יש לגשת למיון בבית החולים בהקדם האפשרי!

כאשר מתגלה ממצא של הרחבה באופן מקרי יש לעקוב אחר הממצא בפרקי זמנים משתנים בהתאם לגודל הממצא, להבין היכן מתחילה ההרחבה והיכן היא מסתיימת, ובאיזה קצב אאורטה גדלה ואז ניתן לקבל החלטה לגביי הצורך בניתוח כמו גם היקף הניתוח הנדרש. מקובל לנתח בהרחבה של אאורטה מעל 5-5.5 ס״מ כתלות במחלות הרקע של החולה.

כאשר ההרחבה הינה באאורטה העולה בלבד תבוצע החלפת אאורטה העולה בצינור דקרון.

כאשר יש בעיה גם במסתם האורטלי, המסתם יוחלף או יתוקן.

כאשר יש הרחבה של שורש אאורטה, יוחלף השורש ויושתלו העורקים הכליליים שמספקים דם ללב מחדש.

כאשר יש הרחבה של קשת אאורטה, תוחלף קשת אאורטה ועורקי הקשת שמספקים דם למוח יושתלו מחדש. בהחלפת קשת אאורטה חלק מהניתוח מבוצע בטמפרטורה של 24-20 מעלות צלזיוס, תוך כדי הפסקת זרימת הדם לגוף, ומתן דם באופן סלקטיבי למח (אספקת הדם התקינה למח בשלב זה מנוטרת ע״י אמצעים טכנולוגיים מתקדמים).

חשוב לציין, ניתוחי אאורטה הם ניתוחים בהם יש צורך בניסיון רב, ובניהול מורכב של הניתוח, ולכן הניתוח מתבצע רק ע״י מנתחים מנוסים שעברו הכשרה מתאימה במרכזים המובילים בארה״ב.

 

 

ניתוחי אבי העורקים - פרופסור ירון ברק

דילוג לתוכן