מרפאה פרטית:
הרצליה מדיקל סנטר, שד' אלי לנדאו 4, הרצליה פיתוח

צור קשר

050-7259933
משרד: 054-7371027

המסתם הטריקוספידלי

 ניתוח מסתמים:

בלב האנושי קיימים 4 מסתמים אשר מאפשרים פעולה מיטבית ומסונכרנת של הלב. המסתמים מוודאים כי הדם יזרום בזמן הנכון ובכיוון הנכון.

עיקר ההתערבות הניתוחית של מנתח הלב הינה באחד מ-3 מסתמים: המסתם אאורטלי, המסתם המיטרלי והמסתם הטריקוסיפדלי. מנתח הלב יתקן או יחליף את המסתם בהתאם לבעיה, הצרות במסתם (סגור מדי Stenosis) או דליפה במסתם (פתוח מדי Regurgitation). במידה והמסתם יוחלף, הוא יוחלף במסתם ביולוגי או מכאני.

היתרון העיקרי של מסתם ביולוגי הינו בכך שאין צורך בנטילת תרופות נוגדות קרישה מסוג קומדין. חסרונו העיקרי הוא כי אורך חייו נחשב כמופחת ביחס למסתם מכאני (בין 8 ל-15 שנים), כאשר מסתם זה יתבלה ניתן יהיה להחליפו בניתוח או בצנתור. מסתם מסוג זה מתאים יותר לחולים מבוגרים יותר.

לעומתו מסתם מכאני יכול לעבוד שנים רבות ללא הפרעה, אך מצריך נטילת תרופה המונעת קרישה מסוג קומדין, לתרופה זו תופעות לוואי והיא עלולה לגרום לדימומים ולכן אינה מתאימה לחולים אשר עובדים במקצועות פיסיים או כאלה שעלולים להיפצע.

ההחלטה לגבי סוג המסתם מתקבלת ביחד עם החולה ולאחר דיון עם המנתח.

יש לזכור שבראש ובראשונה יעשה ניסיון לתקן את המסתם, בטרם הניתוח וע״פ הבדיקות המקדימות יוכל המנתח להעריך את סיכויי התיקון של המסתם ולעדכן את החולה.

ההחלטה לגבי הניתוח מתקבלת כאשר כל שאר האפשרויות הטיפוליות מוצו!

ניתוח מסתמים מבוצע בהרדמה מלאה, בעזרת מכונת לב ריאה – ראה פרק ניתוח לב.

חשוב לציין כי החלפת מסתם דורשת טיפול אנטיביוטי לפני טיפולי שיניים או פעילויות כירורגיות אחרות, יש להיוועץ לגבי סוג הטיפול עם הרופא המטפל.

ניתוח לטיפול במסתם הטריקוספידלי

המסתם הטריקוספידלי נמצא בצידו הימני של הלב ומפריד בין העלייה הימנית לחדר הימני, הוא אחראי כי דם יעבור מהעליה הימנית לחדר הימני ולא יחזור חזרה לעליה הימנית.

הבעיה הנפוצה במסתם הטריקוספידלי הינה אי ספיקה של המסתם, כלומר המסתם לא נסגר טוב ומאפשר חזרה של דם מהחדר הימני לעליה הימנית. הפתרון המקובל במסתם זה הינו תיקון, בד״כ התיקון של מסתם זה יותר פשוט משאר המסתמים וטבעת אשר מקטינה את מפתח המסתם מאפשרת תפקוד תקין ותיקון מוצלח.

חשוב לציין כי עקב קרבתו של המסתם הטריקוספדלי למערכת ההולכה, לעיתים החולה יזקק להשתלת קוצב לב לאחר הניתוח.

המסתם הטריקוספידלי

דילוג לתוכן