מרפאה פרטית:
הרצליה מדיקל סנטר, שד' אלי לנדאו 4, הרצליה פיתוח

צור קשר

050-7259933
משרד: 054-7371027

המסתם האורטלי

ניתוח מסתמים:

בלב האנושי קיימים 4 מסתמים אשר מאפשרים פעולה מיטבית ומסונכרנת של הלב. המסתמים מוודאים כי הדם יזרום בזמן הנכון ובכיוון הנכון.

עיקר ההתערבות הניתוחית של מנתח הלב הינה באחד מ 3 מסתמים: המסתם אאורטלי, המסתם המיטרלי והמסתם הטריקוסיפדלי. מנתח הלב יתקן או יחליף את המסתם בהתאם לבעיה, הצרות במסתם (סגור מדי Stenosis) או דליפה במסתם (פתוח מדי Regurgitation). במידה והמסתם יוחלף, הוא יוחלף במסתם ביולוגי או מכאני.

היתרון העיקרי של מסתם ביולוגי הינו בכך שאין צורך בנטילת תרופות נוגדות קרישה מסוג קומדין. חסרונו העיקרי הוא כי אורך חייו נחשב כמופחת ביחס למסתם מכאני (בין 8 ל- 15 שנים), כאשר מסתם זה יתבלה ניתן יהיה להחליפו בניתוח או בצנתור. מסתם מסוג זה מתאים יותר לחולים מבוגרים יותר.

לעומתו מסתם מכאני יכול לעבוד שנים רבות ללא הפרעה, אך מצריך נטילת תרופה המונעת קרישה מסוג קומדין, לתרופה זו תופעות לוואי והיא עלולה לגרום לדימומים ולכן אינה מתאימה לחולים אשר עובדים במקצועות פיסיים או כאלה שעלולים להיפצע.

ההחלטה לגבי סוג המסתם מתקבלת ביחד עם החולה ולאחר דיון עם המנתח.

יש לזכור שבראש ובראשונה יעשה ניסיון לתקן את המסתם, בטרם הניתוח וע״פ הבדיקות המקדימות יוכל המנתח להעריך את סיכויי התיקון של המסתם ולעדכן את החולה.

ההחלטה לגבי הניתוח מתקבלת כאשר כל שאר האפשרויות הטיפוליות מוצו!

ניתוח מסתמים מבוצע בהרדמה מלאה, בעזרת מכונת לב ריאה – ראה פרק ניתוח לב.

חשוב לציין כי החלפת מסתם דורשת טיפול אנטיביוטי לפני טיפולי שיניים או פעילויות כירורגיות אחרות, יש להיוועץ לגבי סוג הטיפול עם הרופא המטפל.

ניתוח לטיפול במסתם אאורטלי

המסתם אאורטלי, ממוקם בצד השמאלי של הלב, מפריד בין החדר השמאלי של הלב לבין אבי העורקים ואחראי על הזרמת הדם לכל הגוף. המסתם בד״כ בנוי משלושה עלים אשר נפתחים כדי לאפשר מעבר של דם מהחדר השמאלי לאבי העורקים ונסגרים כדי למנוע חזרה של דם מאבי העורקים לחדר השמאלי.

הבעיה הנפוצה במסתם זה הינה היצרות של המסתם אשר מונעת מדם לעבור מהחדר השמאלי לאבי העורקים וכתוצאה מכך אספקת הדם לגוף נפגעת. הפתרון לבעיה זו הינו החלפת המסתם במסתם ביולוגי או מכאני. בעת הניתוח המסתם אאורטלי המסויד והמוצר יכרת ובמקומו יושתל מסתם תקין אשר מאפשר פתיחה מלאה של העלים, ללא הגבלה בזרימה.

הבעיה הפחות נפוצה במסתם זה הינה אי ספיקה של המסתם, אשר בו המסתם אינו נסגר לגמרי, וכתוצאה מכך יש חזרה של דם מאבי העורקים בחזרה אל החדר השמאלי. החולה ירגיש קוצר נשימה מכיוון שחלק מהדם שהוא צריך לא יגיע לגוף אלא יחזור ללב. במקרה שכזה יש כיום פתרונות המאפשרים לתקן את המסתם אאורטלי בעזרת טבעת, כאשר התיקון אינו מצליח, אזי המסתם יוחלף במסתם ביולוגי או מכאני.

 

המסתם האורטלי

דילוג לתוכן