מרפאה פרטית:
הרצליה מדיקל סנטר, שד' אלי לנדאו 4, הרצליה פיתוח

צור קשר

050-7259933
משרד: 054-7371027

כל מה שרציתם לדעת על התקף לב

אחת מבעיות הלב הנפוצות ביותר קרויה "התקף לב", ובמאמר זה נרחיב מעט אודות תופעה זו – ממה היא נגרמת? מהם התסמינים להתקף לב? מהם גורמי הסיכון להיווצרות התקף לב? מהם דרכי הטיפול? כל אלה ועוד במאמר שלפניכם. 

מה זה בכלל התקף לב

הלב הוא אחד האיברים המרכזיים בגופנו, והוא אחראי על הזרמת הדם לכל איברי הגוף. הלב עשוי ברובו מרקמת שריר, הנדרשת להפעלת השאיבה וההזרמה של הדם לכל הרקמות הפריפריאליות בגוף. בדומה לכל שריר בגוף, גם שרירי הלב חייבים אספקה רציפה של דם וחמצן בכדי לפעול. אספקת הדם והחמצן ללב נעשית באמצעות שלושה עורקים מרכזיים הקרויים "העורקים הכליליים". כאשר אספקת החמצן ללב נפגעת מתרחש "התקף לב", או בשמו הרפואי: "אוטם שריר הלב" או "אירוע לבבי"

התהליך הגורם להתקף לב

כאמור לעיל, התקף לב מתרחש כאשר העורקים שמובילים חמצן ללב נסתמים. על מנת להסביר את תהליך חסימת העורקים יש לפתוח בהקדמה קצרה בנוגע למבנה הבסיסי של כלי הדם שלנו:

מבנה כלי הדם בגוף

מעטפת כלי הדם בגופנו מורכבת מכמה שכבות. השכבה הפנימית ביותר קרויה שכבת ה-"אנדותל", והיא חוצצת בין הדם הזורם בעורק לבין יתר השכבות החיצוניות. לשכבת האנדותל מספר מאפיינים, ובמצב בריא היא גמישה ורכה. האזור המצוי בין שכבת האנדותל לשכבות החיצוניות קרוי אינטימה (intima). 

תהליך חסימת כלי הדם

במקרים מסוימים (שעוד נרחיב עליהם בהמשך) מצטבר באזור האינטימה כולסטרול בתצורה מסוימת (LDL), ונוצרת שכבה הקרויה פלאק. הצטברות הפלאק באזור האינטימה מובילה להיצרות העורקים ולהיווצרות של דלקת. הדלקת מעודדת את היצרות כלי הדם, ומביאה להתקשחות של רקמת האנדותל. התרחבות הדלקת מובילה לפקיעה של שכבת האנדותל, ול"שפיכה" של החומר הכלוא באינטימה אל תוך זרם הדם, דבר המוביל לתהליכי קרישה, לחסימת כלי הדם ולהתקף לב.

חשוב להדגיש שהחסימה אינה נגרמת בגלל שכבת הפלאק המצמצמת את חלל העורק, אלא משפיכת שכבת האינטימה אל תוך חלל הדם, והתחלה של תהליכי קרישה נרחבים. מעניין לציין שלא קיים קשר ישיר בין רמת ההיצרות של כלי הדם לסיכוייו לעבור פקיעה, ואף להפך – רוב התקפי הלב נגרמים בעורקים בעלי היצרות נמוכה מ-50%, ואילו הסיכויים לפקיעה בכלי דם בעלי היצרות של 80%-90% היא נמוכה יחסית. קיימות כיום מספר בדיקות ניסיוניות לניבוי רמת הסיכון לפקיעת האנדותל (כמו בדיקת CT Cardiac), אולם הן יקרות והן עדיין לא נמצאות בשימוש נרחב ברפואה הציבורית. 

הנזקים הנגרמים מהתקף לב

כאשר החסימה בכלי הדם מטופלת באופן מיידי, קרי – שעה עד שעתיים, על פי רוב מצליח שריר הלב להתאושש בצורה מלאה, ולחזור לפעול בצורה סדירה. במידה והחסימה נמשכה זמן רב יותר, גובר הסיכוי להופעת נמק ולגרימה של נזק בלתי הפיך לרקמת שריר הלב. הנזק הנגרם תלוי במידת המרכזיות של העורק החסום – ככל שהעורק מרכזי יותר כך הנזק יהיה משמעותי יותר. 

איך מרגיש לעבור התקף לב

אנשים שונים עשויים לחוות את התקף הלב בצורה שונה זו מזו. התסמינים הנפוצים להתקף לב הינם:

  • כאב ממושך באזור החזה 
  • תחושת לחץ או כיווץ בחזה
  • כאב באזור הצוואר, הכתפיים הלסת והידיים (ובמיוחד יד שמאל)
  • תחושת סחרחורת
  • בחילה והקאות
  • הופעת זיעה קרה

נשים החוות התקף לב עשויות להרגיש את התסמינים הללו, ובנוסף הן עשויות לחוות:

  • תחושת כאב או צרבת בחלל הבטן העליונה
  • עייפות בלתי מוסברת
  • הזעה בכל הגוף

חשוב להדגיש – חומרת התסמינים אינה משקפת את חומרת התקף הלב, ואנשים רבים חווים התקפי לב ללא תסמינים משמעותיים. התקף לב ללא תסמיני כאב קרוי "התקף לב שקט", ועוד נרחיב עליו בהמשך. לעיתים התקף הלב נעשה בתהליך ממושך של מספר ימים ואף שבועות, והסימנים הראשוניים יהיו קלים בלבד. במידה והאדם לא יפנה לקבלת טיפול רפואי המחסור בחמצן ילך ויחמיר, והאדם יחווה תסמינים חמורים ואף מוות. 

התקף לב שקט

כאמור לעיל, התקף לב שקט מתאר התרחשות של התקף לב, ללא התסמינים שתוארו לעיל. במקרים אלה האדם אינו פונה לקבלת טיפול רפואי, והנזק הנגרם ללב הולך וגדל ונוצר נמק ברקמת השריר. התקפי לב שקטים אינם ניתנים לזיהוי מקדים, ורק בדיעבד ניתן לזהותם באמצעות בדיקות דימות שונות. תופעה זו מופיעה בעיקר אצל סוכרתיים ומבוגרים, והיא מופיעה אצל נשים בתדירות גבוהה יותר מגברים. 

גורמי הסיכון להתקף לב

הצטברות הפלאק בשכבת האינטימה והופעת התקפי לב נפוצים במיוחד באוכלוסייה המערבית, והדבר נובע ממספר גורמי סיכון הנפוצים בקרב אוכלוסייה זו. גורמי הסיכון המרכזיים להתקפי לב הינם:

עישון

עישון טבק גורם לנזקים רבים במגוון רחב של מערכות בגוף. בכל הנוגע להתקפי לב העישון גורם לדם להיות סמיך יותר, מאיץ את תהליך היווצרות הפלאק, מעלה את רמת ה-LDL בדם ומעמיס על פעילות שריר הלב.  

גיל

ככל שאנחנו מתבגרים הרקמות בגופנו מאבדות מגמישותן, וממילא פקיעת הפלאק מתרחשת בתדירות גבוהה יותר. בנוסף, במהלך השנים גופנו צובר כולסטרול ויוצר פלאק, כך שהסיכון להתקפי לב בקרב מבוגרים גבוה יותר לעומת הצעירים. מעניין לציין שבאורח החיים המודרני הגיל הממוצע להתקפי לב יורד בצורה משמעותית, והוא נע בין 30 ל-40.

לחץ דם גבוה

בדומה לעישון, לחץ דם גבוה גורם לפגיעה במגוון מערכות בגוף, ומעלה את הסיכוי להיווצרות התקף לב. 

השמנת יתר

במצבים של השמנת יתר מסתובבות בדם כמויות גדולות של LDL ושומנים, וממילא הסיכון להצטברות של מאגרי פלאק גדלה. 

סכרת

לאנשים הסובלים מסכרת קיימת רמה גבוהה של סוכר בדם, העלול לפגוע בדפנות כלי הדם ולגרום להתקפי לב. בנוסף, תרופות רבות הניתנות לסכרת עלולות לגרום לפגיעה בלב ובכלי הדם הכליליים. 

גנטיקה 

ישנם גורמים גנטיים המשפיעים על הסיכויים לחוות התקף לב, וקיים קשר מסוים בין ההיסטוריה המשפחתית לבין הסיכוי לחוות התקף לב. הגורמים הגנטיים אינם ידועים בצורה מדויקת, אולם מבחינה סטטיסטית קיים קשר מובהק המעיד על מקור גנטי לתופעה. 

העדר פעילות גופנית

כחלק מהיתרונות הרבים הטמונים בפעילות גופנית שגרתית, ניתן לציין את יכולתה להפחית את הסיכון להופעת התקפי לב. מחקרים רבים מצביעים על כך שפעילות גופנית מסייעת בפינוי השומנים מהדם, הורדת רמות ה-LDL וצמצום הסיכויים להופעת התקף לב. 

טיפול בהתקף לב

אם אתם מרגישים שחוויתם התקף לב, או שאתם רואים אדם שחווה התקף – חשוב מאד להזמין פינוי רפואי במהירות האפשרית. קבלת טיפול מהיר עשויה לצמצם את נזקי ההתקף במידה ניכרת, וכל דקה נוספת עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ללב. במהלך הפינוי יערוך צוות הפינוי בדיקות אק"ג, דופק ולחץ הדם לאבחון חומרת המצב, וייתן מדללי דם במידת הצורך. לאחר ההגעה לבית החולים ייעשה צינטור טיפולי (במידת הצורך) להסרת גורם החסימה. לאחר הטיפול המיידי בבעיה, תינתן למטופל תוכנית טיפולים תרופתית בהתאם לגורם ההתקף – על פי רוב ניתנות תרופות לדילול הדם, בשילוב עם תרופות סטטיניות המפחיתות את רמת הכולסטרול (LDL) בדם ומונעות את הסיכון להיווצרות פלאקים. בנוסף לעיתים ניתנות תרופות ממשפחת חוסמי הבטא, המפחיתות את צריכת החמצן בלב. 

 

דילוג לתוכן