מרפאה פרטית:
הרצליה מדיקל סנטר, שד' אלי לנדאו 4, הרצליה פיתוח

צור קשר

050-7259933
משרד: 054-7371027

מה צריך לדעת במקרה של השתלת לב

מעל 15% מסך הנפטרים כל שנה בישראל מתים ממחלות לב. במילים אחרות, מעל 6500 אנשים. רבים הרבה יותר האנשים המסתובבים בינינו ולוקים בליבם, אך אינם יודעים זאת, או יודעים ומטפלים בכך. בדרך כלל, הטיפול האחרון במקרה כזה הוא ניתוח השתלת לב. מדובר בניתוח עם סיכויי הצלחה גבוהים יחסית, אך ישנם סיכונים וסיבוכים אפשריים משמעותיים. רובנו נכיר אנשים חולי לב, או שחס וחלילה נחלה בעצמנו, ולכן חשוב שנכיר את האופציה הזו. 

מתי מבוצעת השתלת לב?

ניתוח השתלת לב מבוצע כמוצא אחרון במצבים שונים וחמורים של אי ספיקת לב. מצבים כמו אוטמים מרובים וקרדיומיופתיה. הלב כמעט ולא מתפקד, ולא מזרים דם בצורה טובה לרקמות הגוף השונות, ולכן חייבים להחליף אותו. במקרים של מחלות מסתמי לב, לא צריך להחליף את כל הלב אלא רק להשתיל מסתם לב ביולוגי. אפשר לבצע את הניתוח בכל גיל, מינקות ועד קשישות.  

מה התנאים לתרומת לב

האתגר הגדול ביותר בהשתלת לב הוא מציאת תרומה. חייבים להתקיים כמה תנאים מחמירים מאוד כדי שההשתלה תצליח. לדוגמה: התורם חייב להיות צעיר מגיל 45, להיות במצב של מוות מוחי, עם אותו סוג דם של הנתרם וכמה שיותר קרוב למשקל ולגובה שלו. בנוסף, אסור שהתורם יהיה אלכוהוליסט, מעשן כבד בסיגריות או סמים וחולה לב בעצמו. הלב צריך להיות בריא ותקין, לאחר שעבר בדיקת אק"ג תקינה, ללא מחלות כלי דם או בעיות של יתר לחץ דם. 

מתי לא ניתן להשתיל לב? 

לעתים לא ניתן לבצע השתלת לב. למשל, מקרים של זיהום, מחלות מרובות וגידולים ממאירים. מקרה ייחודי נגד היכולת להשתיל לב הוא לחץ דם ריאתי גבוה. מצב נפוץ זה מוביל לאי ספיקת לב, ואף יכול להביא לאי ספיקת לב בצד ימין אחרי השתלה. 

במקרים שלא ניתן לבצע השתלה של לב חי, או שנאלצים להמתין, ניתן לבצע השתלת לב מלאכותי באופן זמני, עד שאפשר לבצע השתלה. פתרון נוסף הוא השתלה של לבבות בעלי חיים, לעתים קרובות מחזירים.

בגלל אתגרים אלה, ועקב זה שקשה למצוא תורם מתאים, הרבה מהחולים לא מצליחים לשרוד עד שמגיע התור שלהם להשתלה. ב-2022 בוצעו אמנם 32 ניתוחים להשתלת לב, אבל היו בתור עוד 91 חולים. 

דילוג לתוכן